Aktualności

Podczas majówki bądźmy bezpieczni

Już wkrótce rozpoczynamy długi majowy weekend. Na drogach naszego powiatu możemy spodziewać się większego niż zwykle ruchu pojazdów jak i niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym kierujących jednośladami. Zwiększy się również ruch pieszych, którzy tam gdzie nie ma chodników będą korzystać z pobocza, a nawet jezdni. Wielu z nas zdecyduje się na wyjazd i odpoczynek w innym miejscu. Dlatego pamiętajmy o właściwym zabezpieczeniu naszych domów i mieszkań.

Prognoza wolnych dni napawa optymizmem, wielu z nas zaplanowało podróż do miejscowości wypoczynkowych. Warto pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, zanim rozpoczniemy aktywny wypoczynek poza domem. Przypominamy więc jak sprawić, aby ten czas był bezpieczny dla wszystkich.

Zakupy stacjonarne:

  • Zachowajmy szczególną ostrożność podczas zakupów w centrach handlowych i na bazarach, gdzie notuje się najwięcej kradzieży.
  • Nie przechowujmy dokumentów i pieniędzy w łatwo dostępnych miejscach, takich jak tylna kieszeń spodni czy zewnętrzna kieszeń płaszcza.
  • Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu – staraj się nie zabierać więcej niż to wynika z potrzeb zakupowych.
  • Torebkę czy plecak najlepiej trzymaj na widoku - nigdy nie zostawiaj ich nigdzie bez opieki i pamiętaj o ich zapięciu każdorazowo gdy chowasz do nich portfel, telefon, czy inne przedmioty.
  • Nie pokazuj zawartości portfela, a kiedy płacisz kartą wpisuj kod pin tak, aby nikt go nie mógł zauważyć.
  • Zwracaj uwagę na tak zwany sztuczny tłok i zamieszanie wokół Ciebie. Zachowaj czujność w takich sytuacjach.

Zakupy przez Internet:

  • Uważaj na wyjątkowe promocje i niepowtarzalne okazje.
  • Sprawdź wiarygodność sprzedającego i usługodawców. Czytaj opinie innych kupujących.
  • Nie klikaj w przesłane Ci linki, a na stronę sklepu wchodź wpisując samodzielnie adres w oknie przeglądarki.
  • Nigdy nie udostępniaj swoich numerów PIN, haseł do bankowości elektronicznej, skanów dokumentów.
  • Uważnie sprawdź, zanim potwierdzisz przelew na swoim urządzeniu, czy zgadza się kwota i dane odbiorcy.
  • Po przekierowaniu na stronę banku w celu płatności upewnij się, czy nic nie wzbudza Twoich podejrzeń, oraz czy adres strony jest poprawny.

Bezpieczne mieszkanie:

  • Przed wyjazdem na wypoczynek odpowiednio zabezpiecz mieszkania. Zamknijmy drzwi i okna, włączmy system alarmowy i poprośmy sąsiadów o pilnowanie domu.
  • Unikajmy pozostawiania widocznych śladów nieobecności domowników, takich jak korespondencja w skrzynce pocztowej czy zasłonięte okna.
  • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
  • Nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą Cię słyszeć obcy.
  • Jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.
  • Zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
  • Nie informuj publicznie o nieobecności w domu. Unikaj publikowania na portalach społecznościowych informacji, na temat tego gdzie wyjeżdżasz i na jak długo.

Bezpieczna podróż:

  • Jeśli podróżujemy samochodem, upewnijmy się, że auto jest sprawne, każdy pasażer ma zapięte pasy bezpieczeństwa, a dzieci są przewożone w fotelikach.
  • Wypocznij przed długą podróżą. Zmęczenie może powodować niebezpieczne sytuacje na drodze.
  • Upewnij się, że jesteś trzeźwy zanim wsiądziesz za kierownicę. Prowadzenie pojazdu po alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialne. Nawet niewielka ilość alkoholu we krwi obniża koncentrację i refleks. Należy podkreślić, że dla nietrzeźwych za kółkiem nie będzie żadnej taryfy ulgowej – policjanci z całą surowością będą karać tych, którzy prowadzili auto na podwójnym gazie.       

Pieszym przypominamy:

Każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze, poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Elementami odblaskowymi mogą być przedmioty doczepiane do ubrania, opaski, kamizelki oraz smycze.

Ważne jest ich umieszczenie: odblaski zaleca się umieszczać na wysokości kolan, dłoni, w okolicy środka klatki piersiowej i pleców – wówczas będziemy mieli pewność, że są dobrze widoczne dla innych uczestników ruchu drogowego.  Zachęcamy również do noszenia elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym zwłaszcza w tam gdzie nie ma wydzielonych chodników i piesi bez elementów odblaskowych są niewidoczni dla innych uczestników ruchu drogowego.

Podczas długiego majowego weekendu krasnostawscy policjanci będą czuwać nad naszym bezpieczeństwem. W związku ze spodziewanym większym niż zwykle natężeniem ruchu pojazdów, funkcjonariusze będą zwracać szczególną uwagę na przestrzeganie przepisów drogowych przez kierujących, cyklistów oraz pieszych. Kierowcy przekraczający prędkość muszą się liczyć z konsekwencjami.

Mundurowi będą również sprawdzać stan trzeźwości kierujących, sposób przewożenia pasażerów w pojazdach, zwłaszcza dzieci, a także reagować na nieprawidłowe zachowania kierowców samochodów wobec niechronionych uczestników ruchu drogowego, tj. pieszych (szczególnie w rejonie oznakowanych przejść dla pieszych), rowerzystów, kierujących hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego, urządzeniami wspomagającymi ruch, motorowerzystów czy motocyklistów.

Życzymy udanego i bezpiecznego wypoczynku!

starszy sierżant Anna Chuszcza

Powrót na górę strony